Mapa samochodowa Polski

Mapa samochodowa Polski to podstawowa publikacja, która przydaje się podczas rozmaitych wycieczek po naszym kraju. Warto mieć tradycyjną, papierową mapę w podróży – elektroniczne nawigacje GPS czy dedykowane programy na telefony komórkowe nadal nie są stuprocentowo niezawodne. Zdarza się, że urządzenia takie gubią zasięg lub, co gorsza, zupełnie się psują zostawiając zagubionego kierowcę na przysłowiowym lodzie. W niektórych regionach Polski z dala od dużych miast może się to skończyć długotrwałym krążeniem po okolicy w poszukiwaniu dobrej drogi, co jest oczywistą stratą czasu i nietaniej benzyny.

Co zawiera mapa samochodowa? 

Mapa samochodowa zawiera przede wszystkim proporcjonalnie naniesione drogi publiczne, którymi kierowca ma możliwość się poruszać. Odmiennie zaznaczone są autostrady, drogi szybkiego ruchu, drogi województwie, powiatowe czy gminne. Wskazówki jak rozczytać mapę samochodową znajdują się w jej legendzie. Korzystając z mapy warto upewnić się, że jest ona możliwie najbardziej aktualna. W Polsce w wielu miejscach trwają roboty budowlane i powstają nowe drogi, więc wydawnictwa topograficzne są zmuszone często aktualizować swoje publikacje, a ich użytkownicy co jakiś czas wymieniać mapę na nową. Na niektórych mapach samochodowych przerywanymi liniami oznaczone są drogi planowane lub takie, które są właśnie budowane w momencie wydania publikacji. Mapa zawiera oczywiście również zaznaczone w odpowiednich miejscach miasta i większe wsi – ich ilość zależna jest od skali. Mapy przeznaczone dla kierowców posiadają również wyrażone w kilometrach odległości z punktu A do B na określonych odcinkach. Publikacje takie czasami zawierają pobieżne informacje o atrakcjach turystycznych lub ukształtowaniu terenu, ale nie jest to konieczne – chodzi przede wszystkim o skuteczny dojazd z jednego miejsca w drugie.

Potrzebne umiejętności 

W dzisiejszych czasach przyzwyczajeni jesteśmy, że nawigacja w telefonie sama orientuje elektroniczną mapę w odpowiedni sposób. Z papierową wersją należy to jednak zrobić oczywiście samemu. Orientowanie mapy to nic innego jak ustawienie jej w taki sposób, aby odzwierciedlała ona na papierze rzeczywistość wokół człowieka, który z niej korzysta. Umiejętność ta wymaga pewnej sprawy, ale pomaga wyrobić sobie zmysł orientacji przestrzennej, która może być przydatna w wielu sytuacjach życiowych. W razie wątpliwości co do odczytania odległości warto również potrafić odczytywać ze skali mapy ilość kilometrów w terenie, która przypada na jeden centymetr na papierze. Uczą się tego dzieci w szkole podstawowej, ale dorosłym czasami umiejętność ta z czasem umyka.

 


Posted in Mapy samochodowe by with no comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *